Στον μεγάλο τελικό ο Δούκας (3-1 το Νέο Ικόνιο) με αντίπαλο την ΑΕΚ. Στον μικρό τελικό το Νέο Ικόνιο με αντίπαλο τον Παναθηναικό!!!

Τελευταία ενημέρωση: 27/04/2021 22:23

Ο Δούκας πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος της Stoiximan Futsal Super League, επικρατώντας 3-1 του εξαιρετικού φέτος Νέου Ικόνιου στο Λουτράκι στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού. Οι μπλε του Κώστα Ρούπτσου είχαν και το πλεονέκτημα της ισοπαλίας, αλλά δεν το χρειάστηκαν για να πετύχουν τον σκοπό τους. Όσο για την ομάδα του Περάματος, θα διεκδικήσει την 3η θέση στον μικρό τελικό με αντίπαλο τον Παναθηναικό (έχασε απο την ΑΕΚ με 8-0).

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Δούκας έβαλε γερές βάσεις για να φτάσει στη νίκη, καθώς κατάφερε να προηγηθεί 3-0. Ο Ζέρβας στα γκολπόστ έκανε ορισμένες πολύ καίριες επεμβάσεις, την στιγμή που οι συμπαίκτες του μπροστά κατάφεραν να “πληγώσουν” τρεις φορές την εστία του Κορακάκη, ο οποίος με τη σειρά του έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε.

Ο Φλώρος άνοιξε το σκορ για τον Δούκα στο 7′ με δυνατό δεξί διαγώνιο σουτ, για να έρθει δυο λεπτά μετά ο Τσίνας να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του με προβολή έπειτα από ωραία πάσα του Καράμπελα. Ο Κονδυλάτος στο 18′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0 για την ομάδα του. Πλέον, το Ικόνιο κυνηγούσε ένα θαύμα για να φέρει τούμπα το ματς.

Ο Δούκας έκανε διαχείριση δυνάμεων και σκορ, αφού κοιτούσε και το πώς θα μείνει φρέσκος για τον τελικό της Κυριακής με το νικητή του ζευγαριού ΑΕΚ – Παναθηναϊκός. Το σκορ παρέμενε στα ίδια επίπεδα μέχρι το 38′, όταν ο Α. Κοντογεώργης με μακρινό δεξί σουτ νίκησε τον Ζέρβα και μείωσε για την ομάδα των Ζάχου-Καρασάββα, που έπαιζε με πέμπτο παίκτη.

Το Ικόνιο είναι άξιο συγχαρητηρίων για την φετινή του πορεία, αποτελώντας αναμφίβολα την ευχάριστη έκπληξη, ενώ ο Δούκας έχει μια αξιοθαύμαστη σταθερότητα από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος και διεκδικεί πλέον τον τίτλο.